Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 16:29
 
14 Bankaya Borcu Olanların Kredi Borçlarının Faizsiz Erteleniyor
Kredi ve kredi kartlarının faizsiz bir şekilde ertelenebilmesi için gerekli tüm adımlar atıldı. Başta Korona virüs sebebi ile işsiz kalmış vatandaşların kredi ve kredi kartı borçlarının faizsiz bir şekilde alınabilmesi için gerekli önerge haberimizin detayında
EKONOMİ Haberi
14 Bankaya Borcu Olanların Kredi Borçlarının Faizsiz Erteleniyor

Kredi ve kredi kartlarının faizsiz bir şekilde ertelenebilmesi için gerekli tüm adımlar atıldı. Başta Korona virüs sebebi ile işsiz kalmış vatandaşların kredi ve kredi kartı borçlarının faizsiz bir şekilde alınabilmesi için gerekli önerge haberimizin detayında.

Pandemi sürecinde zor günler yaşayan vatandaşlarımıza yönelik yapılacak olan bu kredi faiz yapılandırması ile birlikte artık her hane ekonomik olarak ferahlayabilecek. Kredi borçlarından faiz alınmaması için toplam 2 önerge verildi. 14 bankaya dair yapılacak olan bu kredi faiz yapılandırması ile beraber artık vatandaşların sırtından büyük bir yük alınacak. 14 bankaya borcu olanların kredi borçlarının faizsiz ertelenmesi için gelişmeler kaydediliyor. Kredi borçlarındaki faizsiz erteleme hem Korona virüs hem de normalde ödeme şansı zor olan ancak Korona sebebiyle işsiz kalan vatandaşlar için getiriliyor. Bundan böyle (Eğer genelge kabul edilirse) 14 bankaya kredi borçlarına ait faizler silinecek.

Banka bu kredi borçlarına ait faizleri talep edemeyecek. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın çağrısı sonrasında kendi hal ve hareketlerine çeki düzen veren özel bankalar vatandaşların kredi borçlarını erteleme duyurusu yayımladı. Bundan böyle her vatandaşımızın kredi borcu faiz ödemeleri silinecek.

Daha Önce Kredi Erteleme Denenmişti!

Daha önce 3 kamu bankası ve 11 özel banka, hükümetin ve kabinenin düzenli çağrılarına cevap olarak vatandaşın kredi borçlarını üç aylığına erteleyecekti. Ancak hem özel bankalar hem kamu bankaları müşterilerin kredi borçlarını erteleyebilmeleri için onlardan aylık yüzde 1,5’luk faiz isteyince ortalık karıştı. Yüz binlerce vatandaşımız ellerinde nakit para olmadığı ve işsiz kaldığı için ise mecburen borçları ertelemek zorunda kaldı. Ancak haksız bir durum olduğu iddia edilerek konu Meclis’e getirildi.

Konu Mecliste Konuşulmuştu!

Yüz binlerce vatandaşımızın faiz ve borç ertelemesi için yeni bir faiz ödemeye zorunda bırakılması vahim bir durum. İnsanlar ödemekte zorlandığı ve hatta hiç ödeyemediği için erteleme yapıyor. Sırf erteleme yapılıyor diye yeni bir faiz daha ekleniyor. Bu durum Türkiye Büyük Meclisi’nde görüşüldü. Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, sistemde aksaklıklar varsa giderilir dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Konu İçin Açıklama Yaptı

Benzer açıklamalar ve sürekli tepkiler gelmesinden sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, konu ile ilgili Bakanlığımız ilgileniyor dedi. Berat Albayrak’tan ise konu ile alakalı herhangi bir açıklama gelmedi.

Kaynak: (Haberler) - Haberler.Com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: 14, Bankaya, Borcu, Olanların, Kredi, Borçlarının, Faizsiz, Erteleniyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı