Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 22:07
 
Bankaya borcu olanlara müjde! Bankaya olan borçlarınızı devlet karşılayacak!
Bankaya borcu olanlara müjde! Bankaya olan borçlarınızı devlet karşılayacak!
EKONOMİ Haberi
Bankaya borcu olanlara müjde! Bankaya olan borçlarınızı devlet karşılayacak!

Pandemi döneminde ekonomik olarak iyice zora giren vatandaşa destek TBMM’den geldi. Bankaya borcu olanların borçları devlet tarafından ödenecek. Milyonlarca banka borçlusunu ilgilendiren haber ilk kez vatandaşın yüzünü güldürdü.

Bankalara olan borçların yapılandırılması ve devlet tarafından ödenmesine yönelik kanun teklifi dün itibari ile “Bazı kanunlarda değişiklik yapılması hakkında kanun teklifi” başlıkla TBMM’ye sunuldu. Plan ve Bütçe Komisyonu’na iletilen kanun teklifi CHP Grup Başkan Vekilleri Özgür Özel, Engin Altay, Engin Özkoç ile Bülent Kuşçuoğlu ve Veli Ağababa’nın imzalarıyla komisyona gönderildi.

CHP’nin teklifi geçerse vatandaş bayram edecek

Vatandaşın bankalara olan borçlarının yapılandırılıp devlet tarafından ödenmesini öngören teklifin detayları da belli oldu.  Borçlarını ödemekte zorlanan vatandaşların yeni kredi çekmek için konulan önlemlerin kaldırılması. Esnaf ve sanatkârların bankalardan 6 aylık kiraları tutarında 24 aya kadar vadeli kredi çekme imkânı sağlanması ve bu kredinin faiz giderlerinin devlet tarafından ödenmesi. MTV ikinci taksitlerinin alınmaması gibi maddelerden oluşuyor.

Ana muhalefet partisinin önemli isimleri Özgür Özel, Engin Altay, Engin Özkoç ile Bülent Kuşçuoğlu ve Veli Ağababa’nın imzasıyla TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edilen teklifin detayları şöyle:

 “Teklif ile; borçlarını ödemekte güçlük çeken gerçek ve tüzel kişilerin, Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi nezdinde tutulan kayıtlar engel olmaksızın yeni kredi çekebilmeleri; ertelenmiş bulunan Hazine taşınmazlarına ilişkin olarak sözleşmeye istinaden ödenmesi gereken bedeller ile ecrimisil bedellerinin 01/04/2020 tarihinden itibaren altı aylık döneme ilişkin olarak tahsil edilmemesi; motorlu taşıtlar vergisinin henüz ödeme zamanı gelmemiş ikinci taksitinin tahsilinden vazgeçilmesi; esnaf ve sanatkarların, bankalardan 6 aylık kira tutarları kadar 24 aya kadar vadeli kredi kullanmaları ve kullanılan bu kredinin faiz giderlerinin devlet tarafından karşılanması; işyeri kira ödemelerindeki stopajın kaldırılması amaçlanmaktadır.”

Sunulan söz konusu teklifin TBMM onayından geçmesi durumunda pek çok vatandaş içinde bulunduğu mağduriyetten kurtulacak. Meclisten gelen yeni teklife göre Ziraat Bankası, Halk Bankası, VakıfBank, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank, Akbank, Denizbank ,ING Bank, TEB, İş Bankası ve Garanti bankalarına borcu olan tüm vatandaşların söz konusu kredilerin faiz giderleri devlet tarafından karşılanacak.
Kaynak: (Özel Haber) - Özel Haber Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Bankaya, borcu, olanlara, müjde!, Bankaya, olan, borçlarınızı, devlet, karşılayacak!,
Yorumlar
Haber Yazılımı