Haber Detayı
04 Şubat 2020 - Salı 12:35
 
Başkentgaz’ın sahibi Mehmet Torun’dan, ‘özel düzenleme’yi haber yapan Saygı Öztürk'e ve Mansur Yavaş'a küfür
Sözcü gazetesi yazarı Saygı Öztürk, Kızılay üstünden Ensar Vakfı’na 8 milyon dolar 'bağış' yaparak ‘vergi kaçırma’ tartışmalarının odağına yerleşen Mehmet Torun ile arasında geçen telefon konuşmasını köşesine taşıdı. Öztürk, Başkentgaz’a özel düzenleme yapıldığına ilişkin yazısının ardından Mehmet Torun'un kendisine, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a ve danışman Mahmut Esen’e de küfredip telefonu kapattığını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Başkentgaz’ın sahibi Mehmet Torun’dan, ‘özel düzenleme’yi haber yapan Saygı Öztürk'e ve Mansur Yavaş'a küfür

2013’te özelleştirilerek, yönetimi Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Torunlar grubuna geçen Başkentgaz şirketi, Kızılay aracılığıyla Ensar Vakfı’na bağışladığı 8 milyon dolarla gündeme gelmişti. ‘Vergi kaçırma’ tartışmalarına da neden olan bağışın daha sonra Ensar tarafından yöneticileri arasında Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu Türkiye Gençlik ve Hizmet Vakfı’nın (TÜRGEV) ABD’deki Türken Vakfı’na aktarıldığı açıklanmıştı.

Öztürk ise doğalgaz özelleştirmelerinde, şirketin en yüzde 10 hissesinin belediyeye bırakılması ve yönetim kurulunda belediye temsilcisinin bulunması zorunluluğu olmasına rağmen, Başkentgaz’a özel çıkarılan düzenlemeyle bunun kaldırıldığına ilişkin haber yapmıştı.

Öztürk bugünkü yazısında, Torun’un bu yazı üstüne kendisini aradığını ve kendisinin yanısıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve Mahmut Esen’e de küfredip telefonu kapattığını söyledi.

Öztürk şu ifadeleri kullandı:

“2 milyon abonesi bulunan Başkentgaz şirketinin hiçbir yerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı söz sahibi değil. Diğer doğalgaz dağıtım şirketlerinde belediyenin yüzde 20 oranında hissesi, yönetimde belediye temsilcisi bulunmasına rağmen, bu durumdan yasa ile Başkentgaz muaf tutulmuş. Yani, kime ne amaçla yardımlar yapıldığı gizli kalıyor.

Biraz gerilere gidelim. Ankara’da doğalgaz dağıtım işleri, 2007 yılına kadar belediye İşletmesi EGO tarafından gerçekleştiriliyordu. Daha sonra dağıtım işini belediye şirketi Başkentgaz sürdürdü. Melih Gökçek’in başkanlığı döneminde Başkentgaz’ın iki yıl içinde özelleştirilmesi, bu sürede özelleştirilememesi durumunda işlemlerin Özelleştirme İdaresi tarafından gerçekleştirilmesi planlandı.

Gökçek’in açtığı ihalede parası zamanında ödenmediği için ilk ihale iptal edildi. İkinci ihalede, Başkentgaz’ın yüzde 80’i Mehmet Emin Karamehmet’e verildi. Yine sorun çıktı ve ihale iptal edildi. İki yıllık süre de doldu. Yeni ihaleye çıkılmadan önce kanun değiştirildi, Başkentgaz’ın yüzde 80’i değil, yüzde 100’ünün devri öngörüldü. Sonuçta, belediyeye ait gazın yüzde 100’ü, 25 Ocak 2013 tarihinde Torunlar Şirketi’ne devredilmiş oldu. Diğer doğalgaz dağıtım şirketlerinde belediyelerin yüzde 20 hakkı ve yönetimde temsilcisinin bulunmasına rağmen, Ankara’da bunlar yapılmadı. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı olan yasanın iptali için dava açtı. Bu durumu yazdığımız için Mehmet Torun aradı ve belediyenin verdiği bilgilerin gerçeği yansıtmadığını söyledi, ardından da Başkan Yavaş’a, danışmanı Mahmut Esen’e ve bana küfredip telefonu kapattı..”  

Kaynak: (Cumhuriyet) - Cumhuriyet.com.tr Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Başkentgaz’ın, sahibi, Mehmet, Torun’dan,, ‘özel, düzenleme’yi, haber, yapan, Saygı, Öztürk'e, ve, Mansur, Yavaş'a, küfür,
Yorumlar
Haber Yazılımı