Haber Detayı
06 Temmuz 2020 - Pazartesi 22:11
 
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ayasofya' Kararına Rusya'dan Kritik Değerlendirme
Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından Ayasofya'nın cami statüsüne kavuşması konusuna yönelik bir açıklama geldi.
DÜNYA Haberi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Ayasofya' Kararına Rusya'dan Kritik Değerlendirme

Rusya açıklamasında, Ayasofya'nın statüsüne yönelik şu ifadeleri kullandı: "Ayasofya’nın statüsüne ilişkin bir kararda, dünya için öneminin göz önünde bulundurulmasını umuyoruz."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "Ayasofya'da namaz da kılınır, Fetih Suresi de okunur. Buna aziz milletimiz karar verir." ifadelerini kullandığı tarihi değerlendirmesi, Ayasofya meselesini dünya gündemine taşımıştı.

Bu karar hem ulusal hem de uluslararası arenada eleştirilere sebep olmuştu. Bu tartışmalara son vermek amacıyla Danıştay'a gönderilen konunun sonucu bekleniyor.

Ancak söz konusu karar sonuçlanana dek, süregelen eleştirilerin arasına Rusya'dan da bir yorum geldi.

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Verşinin tarafından yapılan basın açıklamasında, Ayasofya’nın ibadethaneye dönüştürülmesi hususunda “Biz bu konudaki görüşümüzü saklamıyoruz. Bir karar alınırken yapının tüm dünya için taşıdığı önemin göz önünde bulundurulmasını umuyoruz” yorumu yapıldı.

Daha da öncesinde Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova aynı konu için "Bu sıra dışı anıtın statüsüne ilişkin tüm kararların dengeli olmasını, bu sorunun inananlar için yüksek hassasiyeti, bilinen dinler arası bağlamı ve UNESCO Dünya Mirası anıtlarının yönetimi alanında mevcut uluslararası yasal düzenlemelerin dikkate alınmasını bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: (habervakti) - habervakti.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Cumhurbaşkanı, Erdoğan'ın, 'Ayasofya', Kararına, Rusya'dan, Kritik, Değerlendirme,
Yorumlar
Haber Yazılımı