Haber Detayı
09 Aralık 2019 - Pazartesi 22:15
 
Erdoğan: Libya mutabakatıyla Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı
Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Libya'yla yapılan mutabakat muhtırasıyla Türkiye'nin uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandığını belirtti.
SİYASET Haberi
Erdoğan: Libya mutabakatıyla Türkiye uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullandı

Erdoğan "Türkiye ile Libya olarak karşılıklı yeni bir anlaşma ile belirlediğimiz bu münhasır ekonomik bölge alanlarında ortak arama faaliyetleri gerçekleştirebileceğiz, herhangi bir sıkıntı yok. Diğer uluslararası aktörler, bu anlaşma ile Türkiye'nin çizdiği alanlarda onay almaksızın arama tarama faaliyeti yapamaz.

 

Güney Kıbrıs, Mısır, Yunanistan ve İsrail, bu bölgeden Türkiye'nin onayı olmadan doğal gaz nakil hattı kuramaz. Dolayısıyla bizim bu noktada herhangi bir taviz vermemiz mümkün değil. Bu yapılanlar uluslararası deniz hukukuna kesinlikle uygundur." sözlerini kullandı.

 

Libya'yla mutabakat muhtırasından içeride ve dışarıda rahatsız olanlar olduğunu belirten Erdoğan bugüne kadar vurduklarını, aldıklarını ama bundan sonra böyle olmayacağını, artık kendilerinin de haklarına sahip çıkacağını ifade etti.

 

Erdoğan şu sözlerle devam etti:

"Bu muhtıra ile Türkiye, uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını korumaktaki kararlılığını dünya kamuoyu nezdinde açıkta göstermiştir. Muhtıra Rum-Yunan ikilisinin Türkiye'yi Akdeniz'de çevreleme, yalnızlaştırma girişimlerine güçlü bir cevap niteliğindedir. Bizim derdimiz düşman kazanmak değil, dost kazanmak. Düşman olanlar varsa onları da dost olmaya davet ediyoruz."

Kaynak: (eu) - tr.euronews.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Erdoğan:, Libya, mutabakatıyla, Türkiye, uluslararası, hukuktan, kaynaklanan, haklarını, kullandı,
Yorumlar
Haber Yazılımı