Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 01:59
 
Eski AKPʹli vekil Tekelioğlu: Abdullah Gül Şehir Üniversitesi için Tayyip Erdoğan’a ne dedi?
Eski AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Ocakmedyaʹda yayınlanan makalesinde Şehir Üniversitesi tartışmasına değindi.
ASAYİŞ Haberi
Eski AKPʹli vekil Tekelioğlu: Abdullah Gül Şehir Üniversitesi için Tayyip Erdoğan’a ne dedi?

Eski AKP İzmir Milletvekili Mehmet Tekelioğlu, Ocakmedyaʹda yayınlanan makalesinde Şehir Üniversitesi tartışmasına değindi. 

 

Tekelioğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 Aralıkʹtaki konuya ilişkin açıklamasında Abdullah Gül’ün Şehir Üniversitesi ile ilgili olarak kendisini aradığını söylediğini ve şu konuşmayı aktardığını hatırlattı:ˮTabii bizi halef selef olduğumuz Cumhurbaşkanı aradı. Dedi işte ‘Siz bu işi arzu ederseniz halledersiniz.’ Kendisine dedim ki ‘Temenni ederdim ki siz benim yerimde olun. Biz geçmişte bankaların nasıl iflas ettiğini biliyoruz. Hamdolsun 17 yıldır bizim dönemimizde, bizim bankalarımızın hiçbirisi kasaları boşaltmadı. Biz de kasayı boşaltamayız.’ˮGül: ʹHukuk içinde çözüm üretilebilirʹ dedimˮKasıtlı veya değil bu sözlerden Abdullah Gül’ün kendisinden hukuk dışı bir talepte bulunduğu iması ortaya çıkıyorˮ diyen Tekelioğlu bunun üzerine Abdullah Gülʹü aradığını yazdı.

 

Tekelioğlu, Gülʹün kendisine yaptığı şu açıklamalara yer verdi:ˮBen tartışmaya dâhil olmayı çok istemedim ancak ortada güzel bir Üniversite var, saygınlığı yüksek, kontenjanlarındaki doluluk oranı vakıf üniversitelerinin ortalamasının üstünde… Ülkemizin en seçkin Hocaları burada görev yapıyor. Açılışını Tayyip Beyle beraber yaptığımız, Mütevelli Heyet Başkanı olarak hepimizin yakından tanıdığı Ömer Dinçer’in görev yaptığı güzide bir Üniversite…

 

Vakıf Üniversitelerini denetleyen YÖK’ün raporlarında en ufak bir sıkıntı yok.ˮBana sürekli olarak bu konuda bir şeyler söylemem için ısrar edenler oldu. Onlara ben telefonla gerekli teması yaptım demek zorunda kaldım, basının bu şekilde haberi oldu, yoksa bu telefon irtibatını duyurmak bile istememiştim.ˮDüşüncelerimi başka bir mecrada açıklayabilirdim ama maksat üzüm yemek olsun dedim ve Tayyip Beyi aradım. Kendisine de ʹsiz bir çözüm yolu bulabilirsiniz, devir işlemini yanlış bulmakta haklı olabilirsiniz, ama hukuk içinde bir çözüm üretilebilir, mesela şartları olgunlaştırılmış yeniden tahsis düşünülebilirʹ dedim. Sonra da: ʹÜniversite kendi gelirleriyle borcunu ödeyebileceğini söylüyor, bunu Ömer Dinçer de teyit ediyor, Halk Bankasıyla üniversite daha önce anlaşmıştı, kaldı ki teminatlar da yeterli, bu kolaylık başka işletmelere gösteriliyorsa bir üniversite bunu haydi haydi hak eder, bu çerçevede bir çözüm bulunabilirʹ diye ilave ettim. Hukuk dışı bir yol önermek aklımdan bile geçmez.ˮYazının tamamına bu bağlantıdan erişebilir, okuyabilirsiniz.

Kaynak: (YHA) - Yerel Haber AJansı Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Eski, AKPʹli, vekil, Tekelioğlu:, Abdullah, Gül, Şehir, Üniversitesi, için, Tayyip, Erdoğan’a, ne, dedi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı