Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 11:34
 
Fransa'da TIR şoförlüğü yapan 21 yaşındaki Türk kadın Gülfem Zengin
Fransa'da yaşayan Türk asıllı Gülfem Zengin henüz 21 yaşında olmasına rağmen ‘erkek mesleği olarak’ görülen TIR şoförlüğü konusunda 2 yıl deneyime sahip.
DÜNYA Haberi
Fransa'da TIR şoförlüğü yapan 21 yaşındaki Türk kadın Gülfem Zengin

Bu zorlu mesleğe 19 yaşında başlayan Gülfem şu anda Avrupa yollarında direksiyon sallıyor. İlginç bir hayat hikayesine sahip olan Gülfem için TIR şoförlüğü aslında bir çocukluk hayali.

 

Bartınlı ailenin kızı olarak Fransa’da doğan Gülfem, 18 yaşında ilk iş olarak ehliyetini aldı. Bir yandan okuluna devam eden Gülfem, çalışmaya da erken yaşta başladı. Yaptığı mesleği sevdiğini söylüyor ve diğer kadınlara da tavsiye ediyor.

 

 

Yolda kadın şoför olmanın zorluklarını anlatan Gülfem, çıktığı yoldan geri dönmeyeceğini ve ileride TIR şoförlerini çalıştıracağı bir şirket kurmak istediğini söylüyor.

 

"Sollamayı seviyorum ancak bazı erkekler sollamama izin vermiyor"

 

Onun yolda kadın olarak karşılaştığı en büyük zorluklardan biri ise bazı erkek şoförlerin kendisini sollattırmasına izin vermemesi.

 

Yemeklerini de TIR'da pişiren Gülfem, bütün zorluklarına rağmen mesleğini tutkuyla yaptığının altını çiziyor. Gülfem'in başına bugüne kadar kötü bir olay gelmemiş ancak ne olur ne olmaz diye aracında bir beyzbol sopası ve bir biber gazı spreyini hazır bulunduruyor.

 

 

"Bazen 8 saat yol gidiyorum. her türlü müzik dinliyorum. Türkü, halay, misket, elektronik müzik. Sigara içiyorum ama kimseye önermiyorum. Bazen aracın içinde yüksek sesle şarkı söylüyorum. İlerde şirketimi kurduğum zaman aileme daha fazla zaman ayırmak isterim. Olursa gelecekte çocuklarıma da tır şoförlüğünü tavsiye ederim ama başka bir meslek yapmak isterlerse onları da desteklerim."

 

 

Çevresinden faklı tepkiler aldığını ve büyük oranda desteklendiğini söyleyen Gülfem, yol deneyimlerini kurduğu Youtube kanalı ve Instagram sayfasında paylaşıyor.

(Kerem Congar )

Kaynak: (eu) - tr.euronews.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Fransa'da, TIR, şoförlüğü, yapan, 21, yaşındaki, Türk, kadın, Gülfem, Zengin,
Yorumlar
Haber Yazılımı