Haber Detayı
16 Aralık 2019 - Pazartesi 13:04
 
Google'dan yeni Android telefonlar için Türkiye ile iş birliğini sonlandırma uyarısı
Google, Türkiye'de yeni çıkacak Android telefonların lisansı konusunda Türk ortaklarıyla iş birliğini sonlandıracağı uyarısında bulundu.
DÜNYA Haberi
Google'dan yeni Android telefonlar için Türkiye ile iş birliğini sonlandırma uyarısı

Google'ın Reuters'a gönderdiği açıklamada "Türkiye'de piyasaya sürülecek yeni Android telefonlar üzerinde işbirliğine son vereceğimiz konusunda Türk ortaklarımızı bilgilendirdik." denildi.

 

Açıklamada ayrıca "Kullanıcılar, mevcut Android cihazlarını satın almaya ve uygulamaları kullanmaya devam edebilecek. Google'ın diğer hizmetleri de etkilenmeyecek." ifadeleri kullanıldı.

Rekabet Kurumu Google LLC, Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. ve Google International LLC'den oluşan ekonomik bütünlüğün mobil işletim sistemi ile mobil uygulama ve hizmetlerinin sunumuna ilişkin davranışlarının ve cihaz üreticileriyle imzaladıkları sözleşmelerin rekabeti ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik soruşturmada, Google LLC, Google International LLC ve Google Reklamcılık ve Pazarlama Ltd. Şti. unvanlı şirketlere 93 milyon 83 bin 422 lira idari para cezası verilmesini kararlaşmış ve gerekli değişikliklerin yapılması için Amerikalı şirkete 6 ay süre vermişti.

Rekabet Kurumu, 7 Kasım'da verdiği yeni kararında Google'ın Türk iş ortaklarıyla yaptığı değişikliklerin yeterli olmadığını belirtmişti.

 

Son verilere göre Türkiye’de her yıl 10 milyondan fazla cep telefonu satışı yapılıyor ve bu telefonların yaklaşık yüzde 90'ı Android işletim sistemini kullanıyor.

Kaynak: (eu) - tr.euronews.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Google'dan, yeni, Android, telefonlar, için, Türkiye, ile, iş, birliğini, sonlandırma, uyarısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı