Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 15:24
 
Hamaney'den İsrail'e karşı cihat çağrısı
İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, Filistin için uluslararası hukuk ihlalleriyle dolu bir 'barış planı' sunan ABD'yi yaylım ateşine tuttu. Hamaney, İsrail ve ABD'ye karşı cihat çağrısı yaptı.
SİYASET Haberi
Hamaney'den İsrail'e karşı cihat çağrısı

İran’ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney, ABD’nin Filistin toprakları için önerdiği barış planına tepki göstererek, İsrail ve ABD’ye karşı cihat çağrısı yaptı. Hamaney, Filistinlilere bugüne dek uluslararası anlaşmalarla vaat edilmiş maddelerin tümünü ihlal eden plana karşı çözümün ‘siyonist düşmanı ve ABD’yi cihat yoluyla bölgeden atmak olduğunu’ söyledi.

 

Hamaney, ABD Başkanı Donald Trump’ın geçtiğimiz hafta yanına İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu alarak Washington’da ‘Yüzyılın Anlaşması’ adıyla planı Twitter’dan yaylım ateşine tuttu. “Amerikan komplosu ‘Yüzyılın anlaşması’ Trump’tan önce ölecek” diyen Hamaney, planın aptalca olduğunu, hiçbir sonuca ulaşmayacağını belirtti.

 

Hamaney, “Plan ilk günden beri onların kendilerine zarar verdi. Kibirli Güçler Filistin’i unutturmaya çalıştı. Fakat çabaları tersi yönde sonuçlar verdi ve Filistin sorununu canlandırdı. Şimdi dünya Filistin’den ve bastırılmış halkının haklarından söz ediyor” dedi.

 

İran’ın ruhani lideri, plana destek veren Arap ülkelerini de eleştirip ‘çözüm’ olarak cihat çağrısında bulundu. Hamaney, “Komplolarını rüşvet, silah ve kandırmacalarla ilerletmeye çalışacaklar. İlaç ne? Filistin ulusunun ve gruplarının, Siyonist düşmanı ve ABD’yi cihat yoluyla [bölgeden] atmak için cesur bir direniş sergilemesi. Bütün Müslüman uluslar ve İslam dünyası da onları desteklemeli” ifadelerini kullandı.

 

Trump’ın İsrail ve Suudi Arabistan ile çok yakın ilişkiler içinde olan damadı Jared Kushner’a hazırlattığı planda, Kudüs’ün bölünmemiş bir şekilde İsrail’in başkenti olması, işgal altındaki Batı Şeria’da bulunan yasadışı Yahudi yerleşimlerinin muhafaza edilmesi ve dört yıl sonra kurulacak Filistin devletinin başkentinin Doğu Kudüs’ün dış mahalalerinden Ebu Dis’te olması, bu süreçte Hamas’ın saldırılarını durdurması öngörüyordu.

Kaynak: (YHA) - Yerel Haber AJansı Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Hamaney'den, İsrail'e, karşı, cihat, çağrısı,
Yorumlar
Haber Yazılımı