Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 01:59
 
HDPʹnin Diyarbakır mitingine bombalı saldırıya ilişkin davada 3 sanığa 4ʹer kez ağırlaştırılmış müebbet
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin 5 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması Sincan Batı Adliyesi 2ʹnci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.
ASAYİŞ Haberi
HDPʹnin Diyarbakır mitingine bombalı saldırıya ilişkin davada 3 sanığa 4ʹer kez ağırlaştırılmış müebbet

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 5 Haziran 2015’te Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği seçim mitingine yönelik IŞİD’in bombalı saldırısına ilişkin 5 sanığın yargılandığı davanın karar duruşması Sincan Batı Adliyesi 2ʹnci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

 

MA’nın haberine göre, kararını açıklayan mahkeme heyeti sanıklar Orhan Gönder, Mustafa Kılıç, İsmail Korkmaz hakkında Anayasaʹyı ihlalden ağırlaştırılmış müebbet, 4 kişiyi öldürmekten 4 kez ağırlaştırılmış müebbet, nitelikli öldürmeye teşebbüsten 104 kere 17 yıl, öldürmeye teşebbüsten 102 kere 14 yıl, tehlikeli madde bulundurmaktan 13 yıl 4 ay ve para cezası verdi. Sanık Burhan Gök hakkında ise tehlikeli madde bulundurmak, anayasal ihlalden ve öldürmeye teşebbüs suçundan oy birliği ile beraatına karar verildi.

 

Polisten müdahaleDuruşma sonrası saldırıda yaşamını yitiren kişilerin yakınları ve yaralılar milletvekilleri ile avukatların katılımıyla açıklama yapmak istedi. Polis, HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğullarıʹnın konuşmaya başladığı anda Valilik izninin olmamasını gerekçe göstererek açıklamaya katılanlara müdahale etti.

 

Protestocular  ˮBiz bitti demeden bu dava bitmezˮ, ˮBaskılar bizi yıldıramazˮ sloganları atarak adliye önünden ayrıldı.Dava hakkındaHDP’nin 5 Haziran 2015 tarihinde Diyarbakır İstasyon Meydanı’nda düzenlediği mitinge yönelik IŞİDʹin gerçekleştirdiği bombalı saldırıda beş kişi yaşamını yitirmiş, onlarca kişi de yaralanmıştı.İddianamede Orhan Gönder, İsmail Korkmaz, Mustafa Kılınç, Burhan Gök ve İlhami Balı (firari sanık) hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs”, “Nitelikli öldürme”, “Nitelikli öldürmeye teşebbüs” ve “Tehlikeli maddeleri izinsiz olarak bulundurma” suçlarından 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet ve 4 bin 101’er yıldan 6 bin 138’er yıla kadar hapis cezası istenmişti.Davada Gönder, Kılınç ve Korkmaz tutuklu yargılanırken, Burhan Gök “suç vasfının lehine değişme ihtimali” nedeniyle 11 Aralık 2018’de görülen 6’ncı duruşmada tahliye edilmişti.

 

İddianamede, Gök’ün Orhan Gönder ve Mustafa Kılınç’ı Antep’te bir dairede sakladığı, ayrıca IŞİD’lileri Suriye’deki kamplara gönderdiği belirtiliyor.Beş sanığın Ankara 2ʹinci Ağır Ceza Mahkemesiʹnde yargılandığı davanın bir önceki duruşmasında mütalaasını açıklayan iddia makamı, sanıklardan Burhan Gök hakkında mahkumiyetine kesin yeterli delil bulunmadığından beraatını, Orhan Gönder, İsmail Korkmaz ve Mustafa Kılınç hakkında ise ayrı ayrı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi.

 

Ayrıca saldırıya ilişkin gerekli güvenlik tedbiri almayan ve Orhan Gönder hakkında yasal işlem yapmayan polisler ve birinci patlamanın yaşandığı Farabi Anadolu İmam Hatip Lisesi önünde güvenliği sağlamakla görevli 14 polis hakkında “görevi kötüye kullanmak”tan Diyarbakır 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nce dava açılmıştı.

 

Son olarak bombalı saldırıda ihmalleri olan biri emniyet müdürü beş polis hakkında “görevi kötüye kullanmak” suçundan ek iddianame hazırlanmıştı. Böylece bu davadaki sanık polis sayısı 19’a yükselmişti.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: HDPʹnin, Diyarbakır, mitingine, bombalı, saldırıya, ilişkin, davada, 3, sanığa, 4ʹer, kez, ağırlaştırılmış, müebbet,
Yorumlar
Haber Yazılımı