Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 01:59
 
İBB Başkanı İmamoğlu: İstanbul Ulaşım Kongresi 17-18 Aralık’ta
İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşım sistemindeki mevcut durum, iyileştirme ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü “Lastik Tekerlekli Toplu Ulaşım Çalıştayı”nın kapanış konuşmasını yaptı.
SİYASET Haberi
İBB Başkanı İmamoğlu: İstanbul Ulaşım Kongresi 17-18 Aralık’ta

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplu ulaşım sistemindeki mevcut durum, iyileştirme ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü “Lastik Tekerlekli Toplu Ulaşım Çalıştayı”nın kapanış konuşmasını yaptı.

 

İmamoğlu, “Müşterinin velinimet olduğunu unutmadan, -ki bizim 16 milyon müşterimiz var; İstanbullular-, onların çıkarlarını koruyarak doğru bir karara varan, yatırımlarını ona göre planlayan, birbirine entegre ulaşım sistemlerini geliştiren, yakışan araçlarla, yarınlarda bu şehrin daha iyi bir çevreye sahip olması konusunda çevreye duyarlı araçları sürecin içine katan çok yenilikçi işler yapacağız” dedi.

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), toplu ulaşım sistemindeki mevcut durum, iyileştirme ve çözüm önerilerinin görüşüldüğü “Lastik Tekerlekli Toplu Ulaşım Çalıştayı” düzenledi.

 

Sektörün tüm paydaşlarını bir araya getiren çalıştay, Zeytinburnu İBB Çırpıcı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Çalıştaya, İBB yetkilileri ile birlikte otobüs işletmecileri, minibüs, servis, taksi, taksi dolmuş taşımacıları, şoförler, araç tedarikçileri, teknoloji firmaları, ilgili kooperatif ve sivil toplum kuruluşları katıldı. Çalıştay, İBB Ulaşım Daire Başkanı Doç. Dr. Mustafa Gürsoy’un açılış konuşması ile başladı.

 

Çalıştayda, sektörel sorun ve çözüm önerilerinin ele alındığı, yuvarlak masa çalışmaları gerçekleştirildi. Bu masalarda otobüs, minibüs, taksi, taksi dolmuş, servis sistemleri ile bu alanlarda çalışan taşımacı şoför ve kullanıcıların talepleri değerlendirildi.

 

Her masadan bir temsilci, sektörel sorunları ve çözüm yollarıyla ilgili birer konuşma yaptı. Temsilcilerin ardından İBB Genel Sekreter Yardımcısı Orhan Demir söz aldı.İstanbul ulaşım kongresi 17-18 Aralık’taÇalıştayın kapanış konuşmasını gerçekleştiren İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, sözlerine, “Yılın son meclisini yaptık. Her kuruşunun karşılığını verebileceğimiz, 16 milyon insan için harcayacağımız bütçemizi Meclis’ten geçirdik.

 

2020 bütçemiz hayırlı uğurlu olsun İstanbul’umuza” şeklinde başladı. İstanbul’da metro çalışmalarının 1984’te başladığını belirtti İmamoğlu, “Metro çalışmaları olması gereken düzeyde sürdürülemedi. 25 yılda ortalama 8-9 kilometre metro üretebilmişiz. O nedenle trafik, dünyanın diğer metropollerinin tam aksine hala yüzde 75 oranda yer üstü tekerlekli araçlarla sağlanıyor. Bu sürdürülebilir bir iş değil. Şu anki ulaşım hizmetlerinde yükün büyük kısmı sizlerin üzerinde. Filo gibi diyebileceğimiz bir işle ulaşımı sağlamaya çalışıyoruz.

İstanbul’umuzda yaklaşık 16 milyon yolcu her gün sizler tarafından bir yerden diğer noktasına ulaştırılıyor” dedi. İstanbul’da yer üstü ulaşımının Şehir Hatları, İETT, otobüs, banliyö ve özel halk otobüsleri, taksiler, servis araçları ile gerçekleştirildiğini kaydeden İmamoğlu, rakamsal bilgiler paylaştı. Bu çalıştayın alt çalışma olduğunu belirten İmamoğlu, asıl çalıştayın, 17-18 Aralık günlerinde düzenlenecek “İstanbul Ulaşım Kongresi” olacağını duyurdu.“Kurallara uymanız son derece önemli”“Bilmenizi isterim ki bütün bu konularda sizinle en çok empati yapacak kişi benim” diyen İmamoğlu, “Sizi anlıyorum ve sorunların çözümü için arkadaşlarımla birlikte kafa yoruyoruz. İşi daha kolay kılmak için sizlere de iş düştüğüne inanıyorum. Sizlerin kurallara uymanız son derece önemli.

 

Emin olun trafiğin düzenli akışına etkiniz olur” ifadelerini kullandı.“Yenilikçi işler yapacağız”İmamoğlu, sözlerini, “Müşterinin velinimet olduğunu unutmadan, -ki bizim 16 milyon müşterimiz var; İstanbullular-, onların çıkarlarını koruyarak doğru bir karara varan, yatırımlarını ona göre planlayan, birbirine entegre ulaşım sistemlerini geliştiren, yakışan araçlarla, yarınlarda bu şehrin daha iyi bir çevreye sahip olması konusunda çevreye duyarlı araçları sürecin içine katan daha çok yenilikçi işler yapacağız. Bütün bu işleri yaparken de sizlerin önerileriyle, katkılarıyla bizim bir parçamız olmanızı çok arzu ediyorum” şeklinde noktaladı.

Kaynak: (YHA) - Yerel Haber AJansı Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: İBB, Başkanı, İmamoğlu:, İstanbul, Ulaşım, Kongresi, 17-18, Aralık’ta,
Yorumlar
Haber Yazılımı