Haber Detayı
10 Haziran 2020 - Çarşamba 21:53
 
Joe Biden kimdir: Türkiye’den iki kez özür dileyen ve ABD’de Yunan lobisine yakınlığıyla bilinen... - Son Dakika Dünya
ASAYİŞ Haberi
Joe Biden kimdir: Türkiye’den iki kez özür dileyen ve ABD’de Yunan lobisine yakınlığıyla bilinen... - Son Dakika Dünya

ABDʹde 3 Kasımʹda yapılacak başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Partiʹnin adayı Başkan Donald Trumpʹın karşısına çıkacak isim belli oldu. Demokrat Partiʹde eski Başkan Yardımcısı Joe Bidenʹın başkan adaylığı kesinleşti. Joe Biden, dış politika konusunda oldukça deneyimli bir isim. Üstelik Türkiyeʹyi de yakından tanıyan ve 2000ʹlerin başından bu yana iki ülke ilişkilerinin bazı dönüm noktalarında kritik roller üstlenmiş bir siyasetçi.Eski ABD Başkanı Barack Obamaʹnın, Demokrat Partiʹnin başkan adayı olduğunda, kendisine yönelik dış politika konusunda deneyimsiz olduğu yönündeki eleştirileri gidermek amacıyla Bidenʹı Başkan Yardımcısı adayı olarak seçtiği yorumları yapılmıştı.

Joe Bidenʹın 2020ʹde Trumpʹın karşısına çıkartılacak doğru isim olduğunu düşünenler dış politika konusundaki uzmanlığının yanı sıra cazibesi ve tatlı diliyle halka ulaşabilen bir konuşmacı olmasına ve yaşadığı korkunç kişisel trajedileri atlatabilen cesur biri olarak nitelendirilmesine dikkat çekiyorlar.Bidenʹı eleştirenler ise yaşını ve geçmişte yaptığı sayısız gaftan hareketli pot kırmaya yakın olmasını ön plana çıkarıyor. Biden ile ilgili dile getirilen kaygılardan bir diğeri de kadınların saçlarını koklama eğiliminin olması. Bidenʹın Türkiyeʹye yaklaşımı ve Kıbrıs konusu Joe Biden, 36 yıl boyunca aralıksız Senatörlük yaptı. Bu dönemde Adalet Komitesi ve Dış İlişkiler Komitesi üyeliklerinde bulundu.

Bir dönem Dış İlişkiler Komitesiʹnin başkanlığını yürüttü. Bu görevleri sırasında Türkiyeʹyi yakından ilgilendiren birçok konunun içinde yer aldı.Biden, Senatörlüğü döneminde uzun yıllar Türkiyeʹnin Kıbrıs politikasını sert dille eleştirirken, 1915 olaylarının ABD tarafından ʹErmeni soykırımıʹ olarak tanınması için de faal olarak çalışmalar yürüttü.Bidenʹın Senatoʹda 36 yıl temsil ettiği Delaware eyaletinde Yunan asıllılarının sayısının fazla olması ve burada yoğun şekilde örgütlenerek birçok siyasi sivil toplum kuruluşuna sahip oldukları biliniyor.

Türkiyeʹnin 1974ʹte Kıbrıs askeri müdahalesinden bir yıl önce Senatör seçilen Biden, uzun yıllar boyunca Türkiyeʹye Kıbrısʹtan çekilme çağrısı yaptı. 1987 yılında da Birleşmiş Milletlerʹin (BM) bu doğrultuda aldığı karara uymadığı için Türkiyeʹye yeniden ambargo uygulanmasını öngören kanun taslağını hazırlayan ve Kongreʹye sunan isimlerden biri oldu. Bu tasarı Kongreʹde yeterli oyu alıp yasalaşamadı. Biden, Senato Dış İlişkiler Komisyonuʹnda olduğu dönemlerde Kıbrıs Sorunuʹnun çözülememesinden Türkiyeʹyi sorumlu tutan açıklamalar yaparken, 1999 yılında da Türkiyeʹye yönelik 5 milyar dolarlık yardım paketinin serbest bırakılmasını Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı olarak veto etmişti. Ermenilerle ilgili kırdığı potla gündeme geldi Joe Biden, Türkiyeʹnin ABD ile ilişkilerindeki bir diğer sıkıntılı konu olan 1915 olaylarıyla ilgili de bunun ʹErmeni Soykırımıʹ olarak tanınması gerektiğini savunan bir siyasetçi.Gerek Senatoʹdaki görevleri sırasında gerekse de Başkan Yardımcılığı döneminde bu konuyu zaman zaman gündeme getiren Biden, bu yıl da seçilmesi halinde soykırımı tanıyacağını vaat etti.Bidenʹın 24 Nisanʹda yaptığı yazılı açıklamada da Senatoʹdaki çalışmalarını hatırlatarak, ʹsoykırımın tanınması için yürütülen çabalara liderlik etmekten gurur duyduğunuʹ söyledi. Biden, ʹErmeni Soykırımı tanıyan bir karara destek vereceğime ve evrensel insan haklarını yönetiminin bir numaralı önceliği yapacağıma söz veriyorumʹ dedi.

Bununla birlikte, Bidenʹın 2009 senesinde sarf ettiği bazı sözler Ermenistanʹla ciddi bir diplomatik kriz yaşanmasına neden olmuştu.Türkiye ile Ermenistan arasında normalleşme süresinin yürütüldüğü 2009 yılında Bidenʹın Ermeni lobisine mensup bazı kişilerle sohbet ederken çekilmiş görüntüleri internet ortamında yayınlanmıştı. Görüntülerde, Bidenʹın dönemin Ermenistan Başbakanı Serj Sarkisyanʹın normalleşme süreci nedeniyle kendilerinden soykırımın ABDʹde tanınması için baskı kurmamalarını istediğini söylediği görülüyor. Bu görüntülere, özellikle ABDʹdeki Ermeni diasporası sert tepki göstermişti. Biden ise sözlerinin yanlış anlaşıldığını belirterek, kendini savunmuştu. Türkiyeʹyi üç kez ziyaret etti Senatoʹda görev yaptığı dönemlerde sıkıntılı konularda Türkiye karşıtı bir tutum takınan Bidenʹın, Başkan Yardımcılığı sırasında daha dengeli bir role büründüğü görülüyor.Biden, ABD Başkan Yardımcısı olarak üç kez Türkiyeʹyi ziyaret etti ve bu ziyaretlerin her biri ikili ilişkiler açısından kritik dönemlerde yapıldı.Türkiyeʹye ilk ziyaretini Aralık 2011ʹde yaptı. Biden, ana gündemini Arap Baharı nedeniyle Orta Doğuʹdaki yaşanan gelişmelerin oluşturduğu ziyaret kapsamında, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi.Joe Biden yine aynı ziyarette Fener Rum Patrikhanesiʹni de ziyaret etti ve burayı ziyaret eden ilk ABD Başkan Yardımcısı oldu. Bidenʹın ikinci ziyaretinin tarihi ise Kasım 2014. Bu ziyaret de Irak Şam İslam Devletiʹnin (IŞİD) Kobaneʹye yönelik operasyonu ve ABDʹnin de örgüte karşı başlattığı hava bombardımanlarının hemen ardından geldi. Biden, ziyaret kapsamında İstanbulʹda bazı sivil toplum kuruluşlarıyla da bir araya geldi. ABD basınında, Bidenʹın bu toplantılardan birinde güçler ayrılığının önemine ve başkanlık sistemlerinin risklerine vurgu yapmasının, Ağustos 2014ʹte Türkiyeʹde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinden Erdoğanʹın galip çıkmasına ve başkanlık sistemi tartışmalarına bir gönderme olduğu yorumları yapılmıştı.Biden, ABD Başkan Yardımcısı olarak Türkiyeʹyi üçüncü ve son kez 2016ʹda ziyaret etti. 15 Temmuz darbe girişiminden yaklaşık bir ay sonra yapılan bu ziyaretin ana gündemini de Fethullah Gülenʹin iadesi oluşturdu.Biden, Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlenen basın toplantısında, müttefiklerinden birinin demokrasisine zarar verdiği iddia edilen birini barındırmaktan hoşlanmayacaklarını ancak bunun hukuk sistemi içerisinde çözülmesi gereken bir konu olduğunu söylemişti. Biden iki kez özür diledi Joe Bidenʹın başkan yardımcılığı döneminde Türkiye ve Erdoğan hakkında yaptığı bazı açıklamalar büyük tartışma yarattı.Biden, Türkiyeʹden iki kez özür dilemek zorunda kaldı.Bu olaylardan ilkinde Türkiyeʹye yaptığı ikinci ziyaretten birkaç ay sonra, Ekim 2014ʹte Harvard Kennedy Schoolʹda yaptığı bir konuşma yapan Biden, Orta Doğuʹdaki en büyük sorunlarını müttefikleri olarak tanımladı.

Biden, Türkiye ve Suudi Arabistan gibi ülkelerin Suriye Devlet Bakanı Beşar Esadʹı devirmek adına çok ciddi paralar ve silahlar aktardığını söyledi.Biden, ʹBu ülkeler, Esadʹla savaşan herkese yüzlerce milyon dolar para ve onlarca, binlerce ton silah verdi. Bu politikalar El Kaide bağlantılı grupların ve en sonunda da IŞİDʹin işine geldiʹ dedi.Biden ayrıca, Türkiyeʹnin Suriyeʹye giden çok sayıda yabancı savaşçının sınırı geçmesine izin verdiğini kabul ettiğini de söyledi.Bu sözler, Türkiyeʹnin tepkisini çekti.Erdoğan, ʹBakın bu konuda eğer Biden bu tür ifadeler kullandıysa benim için tarih olur. Sayın Biden eğer Harvardʹda böyle bir şey söylediyse bizden özür dilemesi lazım. Öyle ufak tefek çevresinden dolaşarak yapılacak açıklamalar bizim kabulümüz değildirʹ dedi.Biden da daha sonra Erdoğanʹı arayarak sözlerinden dolayı özür diledi.Bidenʹın ikinci özrü de 15 Temmuz 2016ʹdaki darbe girişiminin ardından geldi. Darbe girişiminden bir ay sonra Türkiyeʹye yaptığı ziyarette Biden, ʹAmerikan halkı sizin yanınızda. Obama, Erdoğanʹı arayan ilk insanlardan biri oldu. Ancak yine de özür dilemek istiyorum. Keşke daha erken buraya gelebilseydim. Ancak Sayın Cumhurbaşkanı (Erdoğan), halkınıza büyük hayranlık duyuyoruz ve bu zorluklara göğüs germe biçiminize hayranlık duyuyoruzʹ demişti.

Kaynak: (sondakika) - sondakika.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Joe, Biden, kimdir:, Türkiye’den, iki, kez, özür, dileyen, ve, ABD’de, Yunan, lobisine, yakınlığıyla, bilinen..., -, Son, Dakika, Dünya,
Yorumlar
Haber Yazılımı