Haber Detayı
14 Aralık 2019 - Cumartesi 01:59
 
KKTC Bakanlar Kurulu’ndan İHA ve SİHA kararı
Türkiye, İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) konuşlandırmak için KKTC hükümetinden Geçitkale Havalimanını talep etti.
GÜNDEM Haberi
KKTC Bakanlar Kurulu’ndan İHA ve SİHA kararı

Türkiye,  İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) konuşlandırmak için KKTC hükümetinden Geçitkale Havalimanını talep etti.

 

KKTC Bakanlar Kurulu, 1982 yılında askeri maksatlar için inşa edilen Geçitkale Havaalanıʹnın İHA ile SİHA merkezi yapılması yönünde karar aldı.

 

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile İsrail arasında insansız hava araçları konusunda sağlanan anlaşmanın ardından Türkiye’nin, şu anda Asil Nadir’in elinde bulunan atıl Geçitkale Havalimanı’nı KKTC Hükümeti’nden ‘acil’ koduyla İHA ve SİHA konuşlandırmak için talep ettiği öğrenildi.Karar, KKTC Başbakanlık kaynakları tarafından doğrulanırken Başbakan Ersin Tatar, konunun milli bir mesele olduğunu ve bunun karşısında kimsenin duramayacağını ve durmaması gerektiğini ifade etti.

 

İHA VE SİHAʹların pazartesi günü göreve başlayacakları ve Geçitkaleʹde konuşlanacakları öğrenildi.Ankaraʹdan ekip geldiİHA ve SİHAʹların KKTCʹde konuşlanması için uzun süredir çalışmalar devam ediyordu. Bu amaçla Ankaraʹdan uzman bir ekip KKTCʹye geldi. Geçitkaleʹde incelemeler yapan uzman ekibin, olumlu görüş bildirdiği belirtildi. 

 

Geçitkale Havaalanı, NATO standartlarında inşa edilmişti. Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, uzun süredir kapalı olarak tutulan Geçitkale Havaalanı konusunda, Ankara ile KKTC yönetimi arasında görüşmeler yapıldı.Ankara, havaalanının Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kullanımına verilmesi isteğinde bulundu.

 

TSK, havaalanının Doğu Akdenizʹde görev yapan İnsansız Hava Araçları (İHA) ile Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA) merkezi yapılması yönünde bir görüş sundu. 

 

Geçitkale Havaalanıʹnda, savaş uçaklarının sığacağı büyük beton hangarlar bulunuyor. Bunun yanında, pist de savaş uçaklarının rahatlıkla kalkış ve iniş yapacağı şekilde inşa edildi.

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: KKTC, Bakanlar, Kurulu’ndan, İHA, ve, SİHA, kararı,
Yorumlar
Haber Yazılımı