Haber Detayı
28 Haziran 2020 - Pazar 02:09
 
Komünist Çin'den Türkiye'de büyük alçaklık! "Onlar Türk değil"
Çin Halk Cumhuriyeti, elçilikleri vasıtasıyla neredeyse her yıl kuruluş yıl dönümünü Çırağan Sarayı’nda organize edilen bir resepsiyonla kutluyor. Bu etkinliğe Türk siyasetinden de birçok önemli sima katılım sağlayarak dostluk mesajları veriyor. Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek de söz konusu davetlere katılıyor.
GÜNDEM Haberi
Komünist Çin'den Türkiye'de büyük alçaklık!

Çin Ankara Büyükelçiliği’nin Çırağan Sarayı’nda düzenlediği etkinlikte dağıttığı bir broşür büyük tepkiye neden oldu.

Söz konusu resepsiyonlarda dağıtılan bir broşür ise, sosyal medyada hızla yayıldı. İsa Yusuf Alptekin Vakfı Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Öğretim Üyesi Ömer Kul, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı bir paylaşımla, Çin’in Türkiye’de dağıttığı 42 sayfalık broşürü gündeme getirdi.

Söz konusu broşür “Terörizm ve Aşırılıkla Mücadele ve Xinjiang’da İnsan Haklarının Korunması” başlığını taşıyor.

Bütün dünyanın gözleri önünde uluslararası hukuku ve insan haklarını çiğneyen Çin’in büyükelçiliğince hazırlanıp dağıtılan manipülatif metinde Doğu Türkistan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğu, Uygurların da Türk kökenli olmadığı gibi tarihi gerçekleri reddeden ifadeler yer alıyor.

Bunların yanı sıra broşürde Uygurların tarihte Türk baskısıyla karşılaştığı, İslam dininin Uygurlara Karahanlı tarafından dayatılmış bir inanç olduğu gibi milli ve dini hakaretler de geçiyor.

Ayrıca Doğu Türkistan milli davası da sık sık ‘aşırı dincilik’, ‘terör’ ve ‘saçmalık’ şeklinde yaftalamalarla sık sık anılıyor.

Broşürü gündeme taşıyan Ömer Kul, şunları yazdı:

Bu broşürü davetlilerin herhangi birinin okuduğunu düşünmüyorum çünki okunmuş olsa baştan sona İslam dinini aşağılama ve Türklüğü yok sayma üzerine bina edilen bu propaganda broşürüne en azından tarih bilgisi olanlar itiraz eder, aralarından biri “bu olsa olsa Müslüman mahallesinde salyangoz satmaktır, bu ne cüret” derdi.

Çin’in algı oluşturma ve propaganda konularında ne kadar mahir olduklarını bilmeyenlere tavsiyemiz ÇKP zihniyeti sizi suya götürür susuz getirir, demedi demeyin…

Yarın çok geç olmadan, uyanalım, uyanık olalım, titreyelim ve kendimize gelelim”

 

Kaynak: (yeniakit) - yeniakit.com.tr Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Komünist, Çin'den, Türkiye'de, büyük, alçaklık!, "Onlar, Türk, değil",
Yorumlar
Haber Yazılımı