Haber Detayı
30 Ocak 2020 - Perşembe 12:37
 
Maske takmak koronavirüse karşı etkili mi?
Dünyanın dört bir yanında, Çin'in Vuhan kentinde ortaya çıkarak 5 kıtaya yayılan yeni tip koronavirüse (2019-nCoV) karşı alınan önlemlerin başında yüz maskesi takmak geliyor.
DÜNYA Haberi
Maske takmak koronavirüse karşı etkili mi?

Bazı şirketlerde çalışanlara maske takma zorunluluğu getirilirken Güney Kore'de okullar, ebeveynlere kış tatilinden dönen çocuklarına maske ve el dezenfektanı vermelerini istiyor.

Hong Kong'da perşembe günü, komşu Çin'de en az 170 kişinin ölümüne neden olan yeni virüsle ilgili endişeler artarken bölgede kalan birkaç yüz maskesini satın almak için girilen sıralarda uzun kuyruklar oluştu.

 

 

Peki yüz maskesi yeni koronavirüse karşı koruma sağlıyor mu?

Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Mark Denison, tüm virüslerin tipik bir tıbbi maskeden geçebilecek kadar küçük olduğunu, ancak mikropların genellikle havaya yayılmadığını söylüyor.

Denison, virüslerin insandan insana bulaşmasında öksürük ve hapşırığın etkili olduğunu söylüyor. Denison'a göre öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya çıkan damlacıklar, ele ve diğer yüzeylere yayılır; daha sonra buralara dokunan insanların ellerine, oradan da dokundukları burun, ağız ve göz gibi organlarına bulaşır.

Maskelerse öksürme ve hapşırma yoluyla ortaya çıkan büyük damlacıkların yayılımını engelleyebilir.

Denison'a göre maskelerin bir diğer faydası, takan insanların ağız ve burunlarına dokunamıyor oluşu. Böylelikle maske takan insanın, hasta bir insanın dokunduğu yüzeylerde kalan mikropları alması zorlaşır.

 

 

"Maske takmak mantıklı bir önlem"

Oxford Üniversitesi'nden araştırmacı Trudie Lang'a göreyse, uzmanlar yeni koronavirüsün nasıl yayıldığını anlamak için çalışmalarını sürdürürken, maske takmak "çok mantıklı bir önlem".

Bununla birlikte, Denison, maskenin etkisi üzerine henüz titiz bir çalışma yapılmadığını söylüyor. Ona göre hiçbir araştırmada maskeli ve maskesiz grupların mikroba maruz kalış oranları karşılaştırılmadı.

2017'de SARS virüsüne yönelik çalışmalarda, maskelerin SARS'a karşı biraz koruma sunduğu öne sürüldü, ancak araştırmacılar “mevcut kanıtlar seyrek ve bulgular tutarsız” notu düştü.

 

 

 

Kaynak: (eu) - tr.euronews.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Maske, takmak, koronavirüse, karşı, etkili, mi?,
Yorumlar
Haber Yazılımı