Haber Detayı
24 Ocak 2020 - Cuma 09:35
 
Merkel Türkiye'ye geliyor
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın davetlisi olarak yarın Türkiye'ye çalışma ziyaretinde bulunacak.
SİYASET Haberi
Merkel Türkiye'ye geliyor

İletişim Başkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Erdoğan ve Merkel arasında gerçekleşecek görüşmede, Türkiye ile Almanya arasındaki ikili ilişkiler tüm yönleriyle gözden geçirilecek.

İki ülke arasındaki iş birliğinin daha da geliştirilmesine yönelik atılabilecek adımların konuşulacağı görüşmede, Almanya'nın temmuz ayı itibarıyla başlayacak Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanlığı çerçevesinde, Türkiye-AB ilişkileri, katılım süreci, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi ve vize serbestisi konuları ağırlıklı olarak ele alınacak.

Görüşmede, ikili ilişkilerin yanı sıra Libya ve Suriye başta olmak üzere, bölgesel ve uluslararası meselelere ilişkin fikir alışverişinde bulunulacak.

Ziyaret kapsamında, Türk-Alman Üniversitesinin yeni eğitim ve sosyal tesis binalarının resmi açılışının Erdoğan ve Merkel'in katılımıyla gerçekleştirilmesi de planlanıyor.

Almanya ve Türkiye insan hakları ve göç mevzusu gibi konularda sık sık karşı karşıya geliyor. Fakat Merkel bu tür sorunları gerilimi yükseltmek yerine yumuşak bir politika ile aşmayı tercih ediyor. Merkel Suriye, Libya gibi meselelerin yanı sıra NATO'da da Türkiye'nin önemine vurgu yapıyor.

Geçtiğimiz aylarda yapılan bir NATO toplantısında Avrupa'nın kendini savunmak için NATO'ya, NATO'nun da stratejik konumundan dolayı Türkiye'ye ihtiyaç duyduğunu söyleyen Merkel "Türkiye NATO'da kalmalı, bunun için elimizden geleni yapmalıyız. Çünkü Türkiye'nin jeostratejik konumu ittifak için önemli" ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye'deki tutuklu Alman vatandaşları

Öte yandan Merkel'in gündeme getirmesi beklenen bir diğer konunun da Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşları ve Ankarada'ki Alman Büyükeçiliği için çalışan ve eylül ayında casusluk şüphesiyle tutuklanan avukat Yılmaz Sunar olması bekleniyor.

Kaynak: (eu) - tr.euronews.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Merkel, Türkiye'ye, geliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı