Haber Detayı
11 Şubat 2020 - Salı 12:22
 
Ödeme güvenliği endişesiyle internetten alışveriş yapmayanlar listesinde Türkiye Avrupa ikincisi
Avrupa’da 37 ülkede yapılan araştırmaya göre ödeme güvenliği endişesiyle internetten alışveriş yapmayanlar listesinde Türkiye ikinci sırada yer aldı.
EKONOMİ Haberi
Ödeme güvenliği endişesiyle internetten alışveriş yapmayanlar listesinde Türkiye Avrupa ikincisi

İnternet artık hayatımızın vazgeçilmezi. Her alanda bir çok işlemi internet üzerinden gerçekleştiriyoruz. Alışveriş de bunlardan birisi. Türkiye’de internetten alışveriş yapanların sayısı artıyor. Kredi kartı bilgilerinin çalınabileceği endişesiyle online alışverişten kaçınanlar da var. Türkiye’de internet kullanıcılarının yüzde 27’si ödeme güvenliği kaygısıyla online alışveriş yapmıyor. Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ise bu oran sadece yüzde 7.

 

Zirvede Portekiz ve Türkiye var

AB İstatistik Ofisi (Eurostat) internetten alışverişten kaçınanlara ilişkin bir araştırma yaptı. Buna göre 2019 yılında ödeme güvenliği endişesinden dolayı internetten alışveriş yapmayanların oranı tespit edildi. Bu sonuçlara son bir yılda internet kullandığını belirtenler dahil. Listenin zirvesinde yüzde 30 ile Portekiz var. Türkiye yüzde 27 ile ikinci sırada. Üçüncü sıradaki Karadağ’da bu oran yüzde 20.

 

Bu ülkeleri şunlar takip ediyor: İspanya (yüzde 17), Macaristan (yüzde 17), Finlandiya (yüzde 15). Güvenlik endişesiyle online alışveriş yapmayan internet kullanıcıların oranı Fransa’da yüzde 9, İsveç’te yüzde 5, Almanya ve Hollanda’da yüzde 4.

 

En endişesiz Estonya ve Polonya

Listenin sonunda ise yüzde 1 ile Estonya, yüzde 2 ile Polonya ve yüzde 3 ile İngiltere bulunuyor.

Kaynak: (eu) - tr.euronews.com Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Ödeme, güvenliği, endişesiyle, internetten, alışveriş, yapmayanlar, listesinde, Türkiye, Avrupa, ikincisi,
Yorumlar
Haber Yazılımı