Haber Detayı
29 Nisan 2020 - Çarşamba 00:26
 
Seyahat izin belgesi alma şartları nedir? E-devlet seyahat izin belgesi nasıl alınır?
Seyahat izin belgesi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar konu ile ilgili detayları araştırıyorlar. Seyahat izin belgesi nasıl alınır? Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda şehirlere giriş-çıkış yaparken izin belgesi alınması gerekiyor. Belgeler çıkış illerinden tek gidiş ya da gidiş/geliş şeklinde düzenleniyor. İşte konu ile ilgili detaylar ve başvuru ekranı…
RESMİ İLAN Haberi
Seyahat izin belgesi alma şartları nedir? E-devlet seyahat izin belgesi nasıl alınır?

Seyahat izin belgesi e-devlet üzerinden alınabiliyor. Seyahat izin belgesi alma şartları ve başvuru ekranı bu belgeyi almak isteyen vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görüyor. Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında alınan önlemler doğrultusunda şehirlere giriş-çıkış yaparken alınan belge, tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş-geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli oluyor.

SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR? 

"Seyahat İzin Belgesi" başvuruları koronavirüs tedbirleri kapsamında e-Devlet'ten yapılabiliyor. Seyahat İzin Kuruluna iletilecek başvuru, kurul tarafından değerlendirmeye alınacak.
Değerlendirme sonucu başvurucuya SMS ile bildirilecek.
Başvurusu onaylananlar, otogar veya havalimanlarında oluşturulan başvuru masalarından vatandaşlık numaraları ile doğrulama yapıldıktan sonra kabul edilecek.SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMA EKRANI İÇİN TIKLAYINI

KİMLER SEYAHAT İZİN BELGESİ ALABİLİR? 

İçişleri Bakanlığı, araç giriş kısıtlamasına ilişkin istisnaları belirleyen ek genelgeyi valiliklere gönderdi. Uygulamaya ilişkin istisnalara yer verilen genelgede Seyahat İzin Belgesi alabilecek kişiler şu şekilde sıralandı:
"- Tedavi olduğu hastaneden taburcu olup ikametine dönmek isteyen, doktor raporu ile sevk olan veya önceden alınmış doktor randevusu, kontrolü olanlar.
- Kendisi veya eşinin, vefat eden birinci derece yakınının ya da kardeşinin cenazesine katılmak için seyahat edecek olanlar.

- Ölüm nedeni Kovit-19 olanlar hariç 4 kişiyi geçmemek şartıyla cenaze nakil işlemine refakat edecek olanlar.
- Bulunduğu şehre son 5 gün içerisinde gelmiş olmakla beraber kalacak yeri olmayıp ikamet ettikleri yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.
- Askerlik hizmetini tamamlayarak yerleşim yerlerine dönmek isteyenler.
- Özel veya kamudan günlü sözleşmeye davet yazısı olanlar.
- Ceza infaz kurumlarından salıverilenler
- Yurt dışından geldikten sonra yerleştirildikleri Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlarda 14 günlük karantina ve gözetim süresi dolanlar."
- İzin belgesi özel araçlarda, yolcu sayısıyla sınırlı

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA 

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, seyahat izin belgesinin kapsamı ve uygulamaları ile ilgili yeni düzenlemeler hakkında bilgi verdi. İşte açıklama:
İçişleri Bakanlığına ait Alo 199, İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi, kaymakamlıklardaki seyahat izin kurullarına doğrudan başvuru usulleri geçerli olacaktır. Seyahat izin belgeleri çıkış illerinden tek gidiş ya da gidiş/geliş şeklinde düzenlenecektir. Seyahat izin belgeleri tek gidiş için düzenlenecek ise 36 saate kadar, gidiş-geliş amacıyla düzenlenecek ise 72 saate kadar geçerli olacaktır. Seyahat izin belgeleri, özel araçlar için yolcu taşıma kapasitesi ile sınırlı, D2 yolcu taşıma belgesine sahip maksimum 20 yolcu kapasiteli ticari araçlar için ise yolcu sayısı kapasitesinin yarısını geçmemek şartı ile kullanılabilecektir. Evden çıkmaları sınırlandırılan 65 yaş ve üzeri ile kronik rahatsızlığı bulunan vatandaşların seyahat edebilmeleri için düzenlenen seyahat izin belgeleri, kısıtlı şehirlerden giriş/çıkışları için de geçerli olacaktır.

 

Kaynak: (Hürriyet) - Hürriyet Gazetesi Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Seyahat, izin, belgesi, alma, şartları, nedir?, E-devlet, seyahat, izin, belgesi, nasıl, alınır?,
Yorumlar
Haber Yazılımı