Haber Detayı
13 Mayıs 2020 - Çarşamba 19:03
 
Terörist Hafter güçlerine hava saldırısı! Havaya uçuruldu
Libya'yı ele geçirmeye çalışan terörist Halife Hafter'e bağlı milisleri taşıyan iki kamyonet, meşru Libya hükümeti tarafından düzenlenen hava saldırısında havaya uçuruldu.
DÜNYA Haberi
Terörist Hafter güçlerine hava saldırısı! Havaya uçuruldu

Libya ordusuna bağlı hava unsurları, başkent Trablus'un güneyinde saldırı hazırlığında olan, darbeci Halife Hafter'e bağlı milisleri taşıyan 2 kamyonu vurdu.

Ordu Sözcüsü Yarbay Muhammed Kununu, yaptığı yazılı açıklamada, hava unsurlarının düzenlediği harekatta, Trablus'un yaklaşık 180 kilometre güneyindeki Vadi Mersit bölgesinde saldırı hazırlığındaki Hafter milislerini taşıyan 2 kamyonun vurulduğunu belirtti.

Açıklamada harekata ilişkin başka detay verilmedi.

Libya ordusu 25 Mart'ta "Barış Fırtınası" operasyonunu başlatmış, 13 Nisan'da da Trablus'un batısındaki 7 belde ve bir şehri Hafter milislerinden geri alarak, başkentten Tunus sınırına kadar uzanan sahil şeridinde 3 bin kilometrekarelik alanı milislerden temizlemişti.

Hafter milisleri, sahada yaşadığı kayıpların ardından Trablus'un sivil yerleşim bölgelerine saldırılar düzenlemişti. Hafter milislerinin, yüzlerce roketle başkente düzenlediği onlarca saldırıda mayıs ayı başından bu yana 20'den fazla sivil ölmüş onlarcası yaralanmıştı. Bu saldırılarda, havalimanı, liman, yakıt depoları gibi kritik altyapı noktalarının yanı sıra Türk ve İtalyan büyükelçilikleri yerleşkeleri çevresi de hedef alınmıştı.

 

Kaynak: (yeniakit) - yeniakit.com.tr Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Libya,Trablus,Halife Hafter,Ordu Sözcüsü, Yarbay Muhammed Kununu,Vadi Mersit
Yorumlar
Haber Yazılımı