Haber Detayı
22 Haziran 2020 - Pazartesi 22:59
 
Turgut Özal Suikastının Arkasındaki Sır Perdesi Aralandı!
Türkiye'nin 8'nci cumhurbaşkanı olan Özal'a 1988 senesinde suikast girişiminde bulunulurken suikastın arkasındaki hikaye her dönem merak edildi. Suikastçı Kartal Demirbağ bir röportajında "Perde kalkarsa ne sen kalırsın ne de ben." dedi. Taşlar yerine oturdu ve FETÖ'nün o dönem de bir oyun çevirdiği anlaşıldı.
SİYASET Haberi
Turgut Özal Suikastının Arkasındaki Sır Perdesi Aralandı!

Turgut Özal Suikastının Arkasındaki Sır Perdesi Aralandı!

İzlediği politika ile Türkiye'nin ileriye doğru adım atmasını sağlayan isimlerden biri olan 8'nci Cumhurbaşkanı Turgut Özal, 18 Haziran 1988 günü Anavatan Partisi’nin olağan genel kongresi nedeniyle kürsüye çıktı. Kürsüde konuşmasına başlayan Özal, kısa bir süre sonra silahlı saldırıya uğradı. Silahtan çıkan kurşun Özal’ın önünde bulunan mikrofonun ayağından sekti ve Özal sağ el baş parmağından yaralandı. Özal yaralanmasının hemen ardından tarihe geçen o sözleri söyledi: "Bilhassa belirtmek istiyorum; Allah’ın verdiği ömrü O’nun isteğinden başka alacak yoktur, biz O’na teslim olmuşuzdur."

Özal’ı öldürme girişiminde bulunan suikastçı Kartal Demirağ, kaçmaya çalıştığı sırada Özal’ın korumalarından birinin ateş etmesi sonucu yaralandı ve yakalandı. Önce idam cezası verilen Demirağ’ın cezası, 27 Ocak 1989 tarihinde 20 yıl hapis cezasına çevrilmişti. Demirağ, 4 yıl hapis yattıktan sonra Özal tarafından affedildi ve 1992 yılında serbest kaldı.

Bu olayın arkasındaki güçler merak konusu olurken, Demirağ suikastın kitabını yazdı. Kitabında suikastı düzenleyenleri üstü kapalı anlattığını belirten Demirağ, verdiği bir röportajda şu ifadeleri kullandı:

Perde kalkarsa ne sen kalırsın ne de ben. Perde kalkarsa kıyamet kopar. Tanrının huzuruna çıkmadan perde kalkmaz, bu sırları ailemle bile paylaşmadım, kitabın içinde var bu sırlar ama sadece arif olan anlar, benim sırlarıma da kimsenin aklı ermez. Benim aklım bile ermiyor hala.
Öte yandan, Anavatan Partisi milletvekillerinden emekli askeri savcı Faik Tarımcıoğlu suikast sırasında salonda makineli tüfekli bir kişinin daha olduğunu ve o esnada yaşanan kargaşadan yararlanıp kaçmayı başardığını fark ettiğini ileri sürdü. Sonradan Kartal Demirağ'ın suikastta kullandığı silahın yalnızca iki kez ateş edilebilen bir silah olduğu, şarjöründeki yayda bulunan bir mekanizmanın silahın üçüncü kez ateş etmesini önlediği de tespit edilmiştir. Bu durum makineli tüfekli kişinin suikast sonrasında Kartal Demirağ'ı konuşmaması için öldürmeyi planladığı ve Demirağ'a kendisini korumasına fırsat vermemek için bu silahın verildiği şeklinde yorumlanmıştır.


Demirağ’ın röportajında söylediği sözler ve suikasttan sonra ortaya atılan iddialar tek bir noktayı hedef gösteriyordu. Birçok dönem olduğu gibi Türkiye’nin ileriye gitmesine engel olan güçler, 15 Temmuz gecesi ortaya çıktığı gibi 88 yılında da Özal’ın karşısına çıktı. Nitekim Özal bu suikast girişiminden 5 yıl sonra ‘Kalp Krizi’ nedeniyle hayatını kaybetti. Yakınları dahil birçok kişi olayın kalp krizi olmadığından şüphelenirken, Özal’ın ölümü şüpheli bulundu ve 2012 yılında mezarı açıldı. Raporu düzenleyen Adli Tıp Başkanı Haluk İnce, “Zehir var ama zehirlenme yok.” Dedi. Raporda yer alan bu ifade tartışmalara neden olurken, 2012 yılında Özal'ın raporunu düzenleyen Savcı ve Adli Tıp Başkanı Haluk İnce daha sonra FETÖ'den gözaltına alındı ve tutuklandı.

GÜLEN, ÖZAL'A BEDDUA ETTİ

FETÖ terör örgütünün elebaşı Fetullah Gülen'in 1991 yılında Sızıntı dergisinde yayımlanan "Milletin Yolunu Kesen Kanlı Kabus" başlıklı yazısında şu ifadeler yer aldı:

Bundan sonra kopacak kıyamet senin kıyametin olacak. Ölüp ölüp dirilecek ve 'Keşke ben de toprak olsaydım.' deyip inleyeceksin.

Dönemin Sağlık Bakanı olan Halil Şıvgın da Özal'ın öldürülmesinde FETÖ'yü işaret etti. Şıvgın konyula ilgili olarak şu anısını anlattı: 

Rahmetli Özal’ın vefatından birkaç gün sonra Şerif Ali Tekalan (Fetullah Gülen'den sonra örgütün başına geçmesi beklenen isim. Şu an FETÖ firarisi. ABD'de örgütün üniversitesinde rektör olarak görev yapıyor. Maltepe Üniversitesi'nin eski rektörü) ile karşılaştım. Onunla konuşuyoruz, ben üzüntülerimi anlatıyorum, ‘Kafasında büyük projeler vardı, çok büyük şeyler yapacaktı Türkiye için.’ dedim. Tekalan bana ‘Sayın bakan sen ne diyorsun ya iyi ki öldü. Yapacak bir şeyi kalmamıştı.’ dedi. Demek ki niyetleri buymuş, bana sonra benzer cümleleri Fetullah Gülen’in de sarf ettiğini söylediler.

15 Temmuz gecesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı yapılan darbe girişimi de bu ölümün suikast olduğunu destekler nitelikteydi. Türkiye'yi ileriye taşıyan ve karşılarında duranları yollarından çekmek için her yola başvuran eli kanlı terör örgütü FETÖ, milletin ve Erdoğan'ın dik duruşu sayesinde Türkiye üzerinden temizlendi. Bu temizleme hala daha devam ederken, 2016'dan sonra Türkiye'nin başarası ise Türkiye'nin neden darbelere ve suikastlere kurban gittiğini bir kez daha gösterdi.

Kaynak: (haber365) - haber365.com.tr Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Turgut, Özal, Suikastının, Arkasındaki, Sır, Perdesi, Aralandı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı