Haber Detayı
12 Mayıs 2020 - Salı 18:50
 
Türkiye'den umut veren koronavirüs hamlesi..Ne aşı ne ilaç...
Türkiye’de 3 üniversite ölümcül koronavirüse karşı lazerle tedavi yöntemi geliştirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Sağlık Bakanlığının da izin verdiği tedavi klinik olarak hastalara da uygulanmaya başladı. Nasıl bu yolculuğa çıkıldı? Sağlık Federasyonu Genel Başkanı Raşit Dinç ve Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Hikmet Selçuk Gedik, detayları anlattı.
TEKNOLOJİ Haberi
Türkiye'den umut veren koronavirüs hamlesi..Ne aşı ne ilaç...

Yeni tedavi yöntemi ile ilgili hayvan ve laboratuvar çalışmaları tamamlandı. Klinik olarak hastalarda uygulanmaya başlanan lazer tedavisi yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı yeni umut oldu.

A Haber canlı yayınına katılan Sağlık Federasyonu Genel Başkanı Raşit Dinç, süreci bu sözlerle anlattı:

"Bilindiği gibi Türkiye'de ve dünyada Kovid-19 gibi dünyada tamamıyla bir kaosa sürüklenen bir ortam var. Ama ülkemizde bundan 18 yıl önce atılan tohumlar sayesinde ilçe devlet hastanelerimize kadar yapılan yoğun bakımlar ve bununla beraber bundan 18 yıl önce Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan önderliğinde yerli ve milli üretim tohumları sayesinde birçok ürünlerin meyveleri alınıyor.

'TÜRK IŞIN TEDAVİSİ' 2017 yılında özellikle bizim kendi branşımız olan kalp ve damar cerrahisi girişimsel radyoloji bölümlerinde 3. kuşak grubu antibiyotiklerin etkisiz halde kalmasıyla cerrahi işlemlerde bir antibiyotik kullanımı artık tamamıyla azalmaya başlıyordu. Biz de mühendislerimizle doktorlarımızla beraber neler yapabilir dedik ve bir tür laboratuvar ve bununla beraber hayvan çalışmaları faz 1, faz 2, faz 3 testlerine kadar getirdiğimiz bir sistem oldu. Kovid dünyada çok ciddi anlamda ilerliyor ve sürekli mutasyona uğradığı için de kullanılan aşı ve ilaç çalışmaları ciddi anlamda gecikeceği için bizler de elimizdeki mevcut Türk ışını tedavimizle ilgili süreci biraz daha hızlandırma kararı aldık.

Kaynak: (yeniakit) - yeniakit.com.tr Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Türkiye'den, umut, veren, koronavirüs, hamlesi..Ne, aşı, ne, ilaç..., ,
Yorumlar
Haber Yazılımı