Haber Detayı
05 Şubat 2020 - Çarşamba 14:29
 
Van'da ikinci çığ: 8 kişi öldü, 15 kişi aranıyor
Van'ın Bahçesaray ilçesinde çığ altındaki 2 kişiyi arayan ekiplerin üzerine çığ düştü. Bahçesaray Belediye Başkanı, 8 kişinin öldüğünü söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10-15 kişinin daha çığ altında olduğunu açıkladı. Van AFAD Müdürü de çığ altında...
YAŞAM Haberi
Van'da ikinci çığ: 8 kişi öldü, 15 kişi aranıyor

 Van’ın Bahçesaray ilçesinde çığ altında kalan minibüsteki iki kişiyi arama çalışmaları devam ederken, ikinci çığ düştü. Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişinin kurtarıldığını ve hastaneye kaldırıldığını duyurdu. Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ise 8 kişinin öldüğünü söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu “Çığ altında 10-15 kişi daha olduğunu düşünüyoruz” dedi.

 

Bugün yaşanan son olayla ilgili Van Valisi Mehmet Emin Bilmez tarafından yapılan açıklamada, “Çığ altındakileri arayan AFAD, UMKE ve diğer ekiplerin üzerine de çığ düştü. Kurtarma çalışması başlatıldı. Bazı görevliler kendi çabalarıyla çığ altından çıktı. Çığ altında kalan ekiplerdeki 25 kişi kurtarılarak hastaneye kaldırıldı. Kurtarma çalışmaları devam ediyor” denildi.

 

NTV canlı yayınına bağlanan Bahçesaray Belediye Başkanı Meki Arvas ise “25 kişinin kurtarıldığı bilgisini aldık. Yoğun sis var. Çıkarılanların hayati tehlikesi yok. Bölgede 300 kişilik bir ekip çalışıyordu. 50 kişiden fazla kişi çığ altında” açıklamasını yaptı.

 

5 KİŞİ ÖLMÜŞTÜ

Van-Bahçesaray karayolunun 33. kilometresinde dün bir minibüsün üzerine çığ düşmüştü. Başlatılan çalışmalarda 7 kişi sağ kurtarılırken, 5 kişinin de cesedine ulaşılmıştı.

 

Meteoroloji’dan yapılan açıklamada Doğu Anadolu’nun doğusu ile Doğu Karadeniz’in yüksek kesimlerinin dik eğime sahip ve yüksek kar örtüsü olan yerlerde çığ tehlikesi bulunduğu bildirilmişti.

Kaynak: gazeteduvar.com.tr 

Kaynak: Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: Van'da, ikinci, çığ:, 8, kişi, öldü,, 15, kişi, aranıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı