Haber Detayı
22 Mayıs 2020 - Cuma 23:21
 
Yerli Otomobil Fabrikası için İlk Kazma Vuruldu! İşte Detaylar
Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından aralık ayında tanıtımı yapılan ve 2022 yılında yollara çıkması beklenen yerli otomobilin fabrikasında alt yapı işlemleri tamamlandı. ÇED raporu ve zemin etütleri gerçekleştirilen dev askeri arazide bulunan yapıların yıkımına da başlandı. Koronavirüsten dolayı ufak bir erteleme olan temel atma törenin ise haziran ayında gerçekleştirilebileceği öngörülüyor.
TEKNOLOJİ Haberi
Yerli Otomobil Fabrikası için İlk Kazma Vuruldu! İşte Detaylar

Yerli otomobil fabrikası için çalışmalar son sürat devam ediyor. ÇED raporu ve zemin etütleri gerçekleştirilen fabrikanın yapılacağı askeri arazide bulunan yapıların yıkımına başlandı.

Yerli otomobil fabrikasının temal atma töreninin Haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanıyor. Fabrikanın elektrik, su ve doğal gaz gibi gerekli olan tüm altyapıların hazırlandığı paylaşılan bilgiler arasında yer almakta.

Yerli otomobil fabrikasının arazisi denize sıfır ve hemen yanında liman bulunmakta. Bu liman sayesinde araçların sevk edilmesinin kolayca yapılabileceği söylenmekte. 

Türkiye'nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından komple yeni yatırım olarak inşa edilecek tesisin öngörülen toplam sabit yatırım tutarı 22 milyar lira olacak.  Elektrikli otomobil üretiminin 5 modelde yılda 175 bin adet olması beklenmekte.

Yerli otomobil üretim tesisinde 4 bin 323 kişi istihdam edilecek ve bu kişilerin 300'ü nitelikli personel olacak.

İLK KAZMA VURULDU

2022 yılında üretime başlanması planlanan fabrikanın inşaatının 18 ayda tamamlanması hedeflenirken heyecanla beklenen temel atma törenin ise haziran ayında yapılacağı öngörülüyor.

Öte yandan "Türkiye'nin Otomobili"nin fabrikasının kuruluşuna ilişkin çalışmalar kapsamında mart ayında düzenlenmesi planlanan ancak koronavirüs salgınından dolayı ertelenen tanıtım toplantısının da haziran ayında gerekli tedbir alınarak yapılması planlanıyor.

Temel atma öncesi 1 milyon metrekarelik dev arazide hummalı bir çalışma da aralıksız sürüyor.

DENİZE SIFIR, DİBİNDE LİMAN VAR!

Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait dev arazi denize sıfır bulunuyor. Arazinin hemen yanı başında ise liman yer alıyor. Liman sayesinde araçların sevkiyatının deniz üzerinden rahatlıkla yapılması da planlanıyor. Şehir merkezine 10 dk mesafede bulunana arazinin Osmangazi Köprüsü'ne mesafesi ise yaklaşık 60 km.

4 BİNDEN FAZLA KİŞİ ÇALIŞACAK

Kamu-özel ortaklığında toplam 22 milyar TL yatırımla hayata geçirilecek olan fabrika, yılda 175 bin adet üretim kapasitesine sahip olacak. 2022 yılından itibaren üretime başlayacak olan fabrikada, 2023 yılında 2.420, 2032 yılına kadar da 4.323 kişi çalışacak. Yedek parça ve yazılımsal destekler ile doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 20 bin kişiye iş kapısının açılacağı tahmin ediliyor.

 

Kaynak: (Özel Haber) - Özel Haber Editör: Araştırma Haber Gazetesi
Etiketler: #Yerli otomobil, #Yerli oto, #TOGG, #Gemlik, #Bilişim Vadisi, #Yerli otomobil, fabrika, #Gürcan Karakaş, #Mustafa Varank,
Yorumlar
Haber Yazılımı